Niepubliczna Szkoła Podstawowa św. św. Cyryla i Metodego w Białymstoku

 Logo szkoły

15-461 Białystok, ul. L. Waryńskiego 30, tel: 662 073 444, 85 652 20 59

Wyszukiwarka

za rok szkolny 2012/2013

Wiele czasu zajmowały sprawy bieżące Szkoły, w tym dyscyplina i poziom nauczania w Szkole, przekazywanie przez rodziców i krewnych 1% z podatku na Bractwo św. św. Cyryla i Metodego oraz sprawy reprezentowania Szkoły przez uczniów na różnego rodzaju imprezach i koncertach kolęd.


Na początku roku szkolnego Rada Rodziców zajmowała się dużą rotacją nauczycieli i sprawą podniesienia czesnego.


Ponownie stawała sprawa uczestnictwa dzieci na nabożeństwach. Rada Rodziców po raz kolejny zdecydowanie opowiedziała się za obecnością wszystkich uczniów na liturgiach świąt z cyklu dwunastu.


W bardzo ważnej dla całej społeczności sprawie gimnazjum odbyło się wiele spotkań, w których uczestniczyli Rodzice, Zarząd Bractwa i Dyrekcja Szkoły. Sprawa ciągnęła się przez kilka miesięcy. Ostatecznie wszystkie te rozmowy zakończyły się sukcesem. Zarząd Bractwa podjął decyzję o uruchomieniu gimnazjum przy niezbyt wysokim czesnym i niewygórowanej liczbie uczniów.

 

Wielokrotnie na forum Rady Rodziców był stawiany temat organizacji obchodów V-lecia Szkoły. Ta ważna impreza się udała. Goście dopisali, uroczystość była w wielu momentach wzruszająca. Wiele mediów - zwłaszcza prawosławnych - informowało o naszym jubileuszu.


Z okazji jubileuszu Szkoły planowano również wyświęcenie kaplicy. Znaczną część kosztów ikonostasu pokryli darczyńcy. Również wśród Rodziców została przeprowadzona zbiórka pieniędzy na wyposażenie kaplicy szkolnej. Jednakże ze względu na obiektywne przeszkody montaż i wyświęcenie kaplicy przełożono na bardziej przychylny czas.
Na wniosek Rady Rodziców przyznano nagrody dla nauczycieli, których uczniowie zostali laureatami Wojewódzkich Konkursów Przedmiotowych organizowanych przez Kuratorium Oświaty w Białymstoku. To nagradzanie należałoby sformalizować w postaci regulaminu, aby w sposób pewny i trwały zachęcić nauczycieli do pracy z dziećmi. Takie sukcesy dobrze służą zarówno dzieciom, jak i Szkole.

 

Na wniosek Rady Rodziców Szkoła zorganizowała wieczór kolęd dla dzieci i rodziców. Zaproszono również dzieci z przedszkola z nauczaniem języka białoruskiego. Impreza była udana, warto ją kontynuować w latach następnych.


Na termin późniejszy zaplanowano kulig, który jednak nie odbył się z powodu niekorzystnych warunków atmosferycznych. Zaplanowana zamiast kuligu majówka została w ostatniej chwili odwołana ze względu na zimno i silny deszcz. Ostatecznie na początku września udało się zorganizować Piknik Rodzinny. Tym razem pogoda dopisała, frekwencja również. Warto kontynuować tego typu imprezy integrujące społeczność Szkoły.


Staraniem Rady Rodziców Szkoła otrzymała prawie setkę książek o tematyce religijnej z hajnowskiego wydawnictwa BRATCZYK. Ponownie kilka książek otrzymaliśmy od wydawnictwa Metropolii Prawosławnej (w ubiegłym roku kilkadziesiąt).


Z inicjatywy Rady Rodziców dokonano uroczystego pożegnania p.o. Dyrektora Szkoły, Pani Renaty Ostapczuk, która przez wiele miesięcy zastępowała Panią Lenę Ławniczuk.
Rada Rodziców razem z Zarządem Bractwa i Dyrekcja Szkoły intensywnie interesowała się sprawą przejęcia budynku po Szkole Podstawowej nr 12. Dzięki Zarządowi Miasta oraz radnym z Forum Mniejszości Podlasia budynek został przekazany na rzecz naszej Szkoły. Trwa załatwianie ostatecznych formalności.


Pozytywnie udało się załatwić sprawę nabywania podręczników po atrakcyjnych cenach. Na wniosek Rady Rodziców Dyrekcja Szkoły wcześniej przygotowała wykazy podręczników, a księgarnia POLANGLO udzieliła 15% rabatu dla uczniów naszej Szkoły. Wszyscy Rodzice mogli zaopatrzyć się w podręczniki w księgarni znajdującej się blisko Szkoły. Sprawa warta kontynuowania.


Członkowie Rady Rodziców wzięli udział w konferencji poświęconej św. św. Cyrylowi i Metodemu w Warszawie. Z powodzeniem wystąpiły tam również nasze dzieci. Ich udział został zauważony przez media i pozytywnie oceniony przez JE Metropolitę Sawę.


Rada Rodziców postulowała również zatrudnianie nauczycieli na umowy o pracę na czas nieokreślony. W przypadku kilkorga nauczycieli mających wystarczająco dużo lekcji w naszej Szkole tak uczyniono. Poczucie stabilności zatrudnienia powinno dobrze wpływać na nauczycieli.


Rada Rodziców zastanawiała się również nad możliwością skorzystania z Budżetu Obywatelskiego miasta Białystok. Jednakże ze względu na niezakończony proces przejmowania budynku postanowiono odłożyć tę sprawę na rok przyszły.


Za sukces Rady Rodziców należy uznać również częstszą obecność informacji o życiu naszej Szkoły na łamach Przeglądu Prawosławnego. Również Wiadomości PAKP informowały o naszej Szkole. Dzięki przychylności Zarządu Bractwa także Biuletyn Informacyjny Bractwa CiM w każdym numerze poświęca przynajmniej jedną stronę naszej Szkole. Lokalne radio i telewizja już bez naszych zabiegów informują o najważniejszych wydarzeniach w życiu Szkoły.

 

 

Przewodniczący Rady Rodziców

Aleksy Kordiukiewicz